פרופ' דיוויד ניומן: "לחרם על מוסדות אקדמיים בישראל לא תהיה השפעה כלל"

הנכונות להחרים את ישראל בשל מדיניותה כלפי הפלסטינים קיימת כבר שנים רבות – כיום וגם לפני הרבה מאוד שנים. לפני למעלה מ-10 שנים, ארגון המרצים הבריטי, UCU, קרא לחבריו להחרים את המוסדות האקדמיים בישראל בשל "המדיניות הקשה של ישראל כלפי הפלסטינים", כך לטענת הארגון, שהוסיף: "יש לשקול את ההשלכות המוסריות של קשר עם מוסדות אקדמיים ישראלים".

דיון בנושא נערך בהשתתפות מאות, כשלא פחות מ-158 צירים הצביעו בעד החרם, זאת לעומת 99 שהתנגדו. פרופ' דיוויד ניומן מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב, אשר היה באותן שנים בשבתון בלונדון וייצג את האוניברסיטאות הישראליות, סיפר ל-Ynet על הנעשה בכנס: "לא היה דבר אשר ריתק את המשתתפים בכנס, חוץ מביקורת כלפי מדינת ישראל. העובדה שהאגון היה אמור לעסק בענייני תעסוקה, קביעות ופנסיה, כמו כל ארגון עובדים, לא עניין אותם כלל או כלל".

פרופ' דיוויד ניומן המשיך: "הדיון היה סוער. להערכתי, היום, כמו אז, לקריאות לחרם לא תהיה השפעה כלל, בטח שלא מעשית. הרבה אוויר חם וכותרות בעיתון, אבל מעשי החרמה שיש בהם משמעות – כמעט ואין.  להיפך – במהלך העשור שחלף, וחרף כל הקריאות לחרם, מספר הפרוייקטים המדעיים המשותפים בין מוסדות וחוקרים בריטים וישראלים רק עלה, הודות למצוינות האקדמית של החוקרים בשתי המדינות".

UCU – ארגון המאגד את ההתאחדות הלאומית של מורי ההשכלה הגבוהה בבריטניה (NATFHA) וכן את האיגוד המקצועי של אנשי האקדמיה בבריטניה (AUT). מדובר על ארגון המרצים והאקדמאים הגדול בממלכה, שנוסד מאיחוד שני הארגונים לפני כשנה.

יש לציין שהרצון להטיל חרם על ישראל עוד ב-2007, היה הרביעי במספר בארבע שנים, בקרב ארגוני מרצים בריטיים. קדם לכך ניסיון של משלחת אקדמאים ישראלית, שהגיע לבריטניה כדי לנסות ולשכנע את בכירי אותו ארגון בריטי, לבטל את החרם. במהלך הדיון שנערך בבריטניה לפני שנערך הדיון בארץ, אשר התקיים באוניברסיטת ברייטון, אחד המרצים שקרא להחרים את ישראל טען כי "מדינת ישראל מבצעת פשעים מחרידים בשטחים הכבושים".

בתגובה לדבריו של אותו מרצה, טענו מרצים ישראלים כי אותו ארגון בריטי שפועל למען החרמת מוסדות אקדמיים ישראלים, מתייחס לסכסוך בין הישראלים והפלסטינים בצורה חד צדדית. בכל הנודע לישראל, חלק מהאוניברסיטאות באנגליה כבר לא מהוות מרחבים בטוחים לסטודנטים בעיקר אלו הרוצים לקיים דיונים מאוזנים בנושא. רק בשבוע האחרון, קבוצת סטודנטים קולנית ניסתה להפריע להרצאה של סגן השר לשעבר דן מרידור, אבל ללא הצלחה.

דרג את הפוסט

כתוב/כתבי תגובה