פרופ' דיוויד ניומן: "התחרות בין המכללות לאוניברסיטאות בארץ הפכה לתחרות על כסף"

אי שם באוקטובר 2013, קיבלו במערכת ההשכלה הגבוהה שתי הודעות: האחת משמחת, ואילו השנייה עצובה. ההודעה המשמחת נגעה לזכייתם בפרס נובל של אריה ורשל ומיכאל לויט, ואילו העצובה, על כך שבמערכת ההשכלה הגבוהה התבשרו על קיצוץ של 100 מיליון שקלים מתקציבי תוכנית ההבראה הרב־שנתית.

פרופ’ דיוויד ניומן, דיקאן הפקולטה למדעי הרוח והחברה באוניברסיטת בן גוריון, משוכנע שהסיבה לכך טמונה בעובדה ששוק ההשכלה הגבוהה בישראל הפך לתחרותי מדי, ועל ידי כך נפגע המחקר.

"מדובר בתחרות לשם תחרות ולא לשם מצוינות", אמר פרופ' דיוויד ניומן. "התחרות בין המכללות השונות לאוניברסיטאות בארץ הפכה לתחרות על כסף. הבעיה היא, שעל האוניברסיטאות לגייס כספים בכוחות עצמן, מהסיבה שבמדינת ישראל יש פחות ופחות משאבים ציבוריים. מספר התלמידים חשוב מאוד לכך, שכן אחד המקורות הוא כמובן שכר הלימוד".

"האוניברסיטאות השונות ברחבי הארץ לא יכולות להרשות לעצמן להוריד את רף הקבלה על מנת לקבל יותר תלמידים"

"הבעיה היא, שהאוניברסיטאות השונות ברחבי הארץ לא יכולות להרשות לעצמן להוריד את רף הקבלה על מנת לקבל יותר תלמידים, שבמקום זאת הולכים למכללות", הוסיף דיוויד ניומן. "קיבלנו הבטחה לפיה האוניברסיטאות יהפכו למוקדי המחקר והמכללות למוקדי הבי־איי. אלא שבפועל, חלק ניכר מהתקציב הולך להבאת תלמידים לבי-איי, וזו הסיבה שמופעל לחץ רב על פקולטות ומחלקות להביא סטודנטים”.

אוניברסיטת בן-גוריון. צילום: ד"ר אבישי טייכר, מתוך אתר פיקיויקי

פרופ' דיוויד ניומן, שקיבל עיטור ממלכת אנגליה בטקס חגיגי שנערך בממלכה, הוסיף כי "לעניות דעתי, המודל של הות"ת מביא ליותר מדי דוקטורנטים. מדוע זה קורה? התקצוב שם הוא לפי כמות מסיימי הדוקטורט בטווח זמן שקובע הות”ת. הדבר לא בריא, מהסיבה ש-80 אחוז מהדוקטורנטים לא ימצאו לעצמם פרנסה. כדאי מאוד לעצור את הדבר הזה, שכן הרמה האקדמית יורדת, בכל התחומים".

דרג את הפוסט

כתוב/כתבי תגובה